Joq albania. JOQ Albania, Tirana (2019) 2019-11-26

JOQ Albania, Tirana (2019)

joq albania

Shqipëria është përfshirë nga një valë protestash, ku përveç asaj të studentëve që është masive prej gjashtë ditësh në Tiranë, këtë pasdite po protestohet në Shkodër, Lezhë dhe Kavajë kundër çmimit të lartë të naftës këtu. Protestuesit janë veshur me jelekët e verdhë, njësoj si në Francë. U erdhi fundi, amerikanët kërcënojnë Ramën dhe Bashën Nuk i falsifikohet firma amerikanëve. Protesta studentore para ministrisë së Arsimit në Tiranë është tensionuar për disa momente sapo ka marrë fjalën pedagogu i Shkencave të Natyrës, Jani Marka. Gjithashtu studentët kanë paralajmëruar përshkallëzim të rezistencës së tyre pas kësaj proteste, pritet të shihet se si do vijojë më vonë.

Next

JOQ Albania, Tirana (2019)

joq albania

Edi Rama në rolin e babait: Ku ndodh që fëmija të thotë o plotëso këto kërkesa, o i vura flakën shtëpisë?! Ja çfarë thotë ai Dhunë në protestë. Qëndrimi i studentëve është i palëkundur përballë kërkesës së Ramës që i fton për dialog. Studentët kanë bojkotuar masivisht mësimin për të qenë në protestë dhe drejt Tiranës janë nisur edhe ata nga rrethet. Një prej pedagogëve që ka. .

Next

Albania Newspapers & News Media

joq albania

Në shumë zona të Shqipërisë, kryesisht ato rurale kanë mbetur vetëm të moshuarit. I vetmi universitet që nuk ka reaguar ishte ai i Gjirokastrës, i cili. Para dy ditësh u publikuan emrat e disa pedagogëve. Studentët nuk pranuan ftesën e Ramës për diskutim që ditën e djeshme, por kjo nuk e ka penguar kryeministrin që të dalë në një monolog live në Facebook. Kush është pedagogu që përzunë me forcë studentët? E megjithatë një detaj që shumë mund ta kenë vënë re është karfica me simbolin e yllit gjashtë-cepësh.

Next

JOQ Albania, Tirana (2019)

joq albania

Në Shkodër, Kavajë, Vaun e Dejës dhe në disa zona të tjera po zhvillohet protestë kundër çmimit të naftës. Çmimi i lartë i naftës, protestë e fuqishme pritet të shtunën në Tiranë Shqipëria proteston! Në një kohë kur censura mediatike vetëm rritet, jemi krenarë ta themi me modesti që politikat e redaksisë tonë nuk i vendos as paraja e as ngjyrat politike, por vetë qytetarët, të cilët me çdo mesazh të tyrin formëzojnë të gjitha pjesët e puzzle-it të realitetit shqiptar. Çfarë përfaqëson ylli që mban Rama në xhaketë, qytetari: E përdorin të gjithë personat që janë pjesë. E vërteta është se pronarët dhe shefat tanë keni qenë, jeni dhe do mbeteni ju! Dy protesta të mëdha mbi çmimin e lartë dhe cilësinë e dobët të karburantit pritet të mbahen ditën e shtunë, 15 dhjetor dhe të diel, 16 dhjetor. Këtij vendimi, deputetja demokrate i qëndron edhe sot, teksa në rrjetet. Mirëpo, nuk dihet se kush apo për çfarë arsyeje u ka ndërprerë energjinë elektrike duke. Me sa duket ky qëndrim i vendosur i studentëve ka acaruar kryeministrin Rama, i cili u nervozua jo pak herë gjatë fjalës së tij, madje goditi edhe tavolinën me grusht.

Next

JOQ Albania, Tirana (2019)

joq albania

Kur jemi pak ditë para festave të fundvitit, rreth 55 të dënuar që vuajnë dënimin në burgun e Burrelit i kanë dërguar letër ministres së Drejtësisë për amnistinë. Përmes letrës së tyre, të burgosurit i kërkojnë ministres të rishqyrtojë kushtet. Sigurisht që nuk jemi perfektë, ama e kemi bashkë në dorë që të bëjmë më të mirën. Studentëve u heqin korentin tek protesta, thirrja e tyre: Ju lutem na sillni energjinë Çfarë po ndodh tek Ministria e Arsimit? Protesta studentëve e cila ka hyrë sot në ditën e gjashtë të saj ka nxjerrë në pah edhe një tjetër problem të madh që janë pedagogët që marrin para për provime. Këto të dhëna janë publikuar nga Eurostat në një raport për prodhimin e brendshëm. Vijon protesta e studentëve në ditën e pestë të saj, ndërkohë që sot studentëve e Universitetit të Arteve u kanë mundësuar edhe një qendër zëri.

Next

JOQ Albania, Tirana (2019)

joq albania

Protesta të papritura janë shfaqur në disa qytete të vendit. Ata që na njohin nga afër, na quajnë të çmendur. Si popull i zhgënjyer, i vuajtur, dyshues për gjithçka, por që hipnotizohet lehtë nga dikush që mbjell pemë apo shpërndan 2 qese me ushqime, me të drejtë keni pasur dyshimet tuaja. Ajo që ra në sy nga kjo pjesëmarrje e tyre ishin pankartat që mbanin në. Veriu i Shqipërisë është rajoni më i varfër në Europë, ku të ardhurat e banorëve janë vetëm sa 24% e mesatares së vendeve të Bashkimit Europian. Studentët marrin zemër, Elbasani denoncon me emra pedagogët që marrin euro dhe lekë për provime Mos u ndalni. Me hunj në duar, përshkallëzohet protesta tek banorët e Astirit në Tiranë Përshëndesin Veliajn, Gjiknurin dhe Ramën.

Next

JOQ Albania, Tirana (2019)

joq albania

Profesori i Jani Marka nisi të fliste për dhunën, por menjëherë studentët brohoritën kundër dhe e. Një pjesë e protestuesve të Astirit dhe familjarët e tij janë gjendur jashtë gjykatës së Apelit dhe e kanë pritur vendimin me brohorima. Teoricienët e konspiracionit pretendojnë se monumenti i çuditshëm është provë e që jeta ekziston në Planetin e. Gjatë këtij takimi, shumë studentë vlonjatë iu kundërvunë hapur kryeministrit teksa shprehnin pa. Ditën e shtunë, me 8 Dhjetor, vajza e Azem Hajdarit, Rudina Hajdari bëri jo pak bujë kur deklaroi se do të dorëzojë mandatin e saj të deputetes për studentët.

Next

Albania Newspapers & News Media

joq albania

Fushata për këtë protestë ka nisur në rrjetet sociale, e deri tani nuk. Punimet për lotin e parë në Unazën e Madhe janë pezulluar. Veshja e kryeministrit Rama ka qenë gjithmonë në qendër të vëmendjes, dikur për kravatat e çorapet, atletet, çitjanet apo xhupin e Juventus. Jemi falenderues ndaj Zotit dhe ndaj jush që ekzistojmë akoma, pavarësisht presionit, joshjes, raportimeve të publikimeve që po na bën vazhdimisht Rilindja, por nuk na do as Opozita e cila nuk do të bezdiset kur të vijë në pushtet. Studentët e kanë bërë të qartë tashmë që nuk kanë çfarë të dialogojnë më Ramën, pasi kërkesat e tyre janë të qarta dhe të mirë-artikuluara,.

Next

JOQ Albania, Tirana (2019)

joq albania

Sot është përshkallëzuar protesta e banorëve të Astirit, teksa makineritë e punimeve kanë hyrë për të filluar punimet edhe pse për këtë projekt është zbardhur. Protesta të papritura për çmimin e naftës në disa qytete të Shqipërisë Të veshur me jelekët e verdhë. . . . . .

Next